SP 11 - aktualności
Apel - 11 LISTOPADA

6 listopada 2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w apelu zorganizowanym z okazji  97 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość przygotowali  uczniowie klasy II c pod opieką pani B. Charko i pani J. Jurewicz.  Uczciliśmy to święto wysłuchaniem wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej.  Zapraszamy do galerii zdjęć.

 
Młodzi Suwalczanie kultywują tradycje swoich przodków.

      

3 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z rękodzieła ludowego z rejonu Suwalszczyzny. Uczniowie klas II D i III D pod kierunkiem Pani etnograf Heleny Kozłowskiej wykonali świąteczną ozdobę mieszkania, którą nazywa się pająkiem. Prace powstały w ramach działań programu Erasmus + realizowanego w naszej szkole. Młodzież, która z wielkim zaangażowaniem tworzyła te tradycyjne ozdoby, miała możliwość poznać tradycję swoich dziadków oraz doświadczyć bogactwa dziedzictwa kulturowego Polski.  

"Pająki należały do tradycyjnych form zdobniczych. Jest bardzo ściśle powiązana z obrzędowością i wykonana z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz - później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w świętym kącie. Tam też wieszano pająki na każde święta Bożego Narodzenia, zawsze na nowo wykonane. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.

Pająki przybierały różne kształty. Najprostsze to patyczki, druty wbijane w burak albo seler i podczepiane do sufitu. Występowały też formy od krystalicznych - e słomy, od bardzo prostych, złożonych z kilku połączonych ze sobą ażurowych graniastosłupów, aż po bardzo skomplikowane konstrukcje, również ze słomy - pająki w kształcie kuli, z grochu lub fasoli - zazwyczaj w kształcie żyrandoli, z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz. Na przełomie XIX i XX w. do wszystkich typów pająków wprowadzono ozdoby bibułkowe i z papierów w formie kul, jeżyków, harmonijek, gwiazdek lub po prostu strzępionych tasiemek." (za Wikipedia.org)
Galeria warsztatów 
link

 

 

 

 
Nasze działania w roku szkolnym 2014/2015

Dzień Edukacji Narodowej to moment, w którym na chwilę zatrzymujemy się w codziennym biegu i podsumowujemy to, czego dokonaliśmy w poprzednim roku szkolnym. Społeczność naszego Zespołu Szkół, dzięki zaangażowaniu zarówno nauczycieli, uczniów jak i rodziców, wspólnie zorganizowała wiele działań, które ukazują jacy jesteśmy i jakimi wartościami się kierujemy. Poniżej prezentacja przedstawiająca skrót tego, co działo się w naszej szkole w roku 2014/2015.

A. Cz.

Prezentacja (pobierz pdf)

      

 

 
Gra terenowa - Powstanie Warszawskie

Drugi października powitał nas chłodnym wiatrem i ciężkimi chmurami. Mimo to już od godziny dziewiątej zaczęły się ostatnie przygotowania do organizowanej przez moją klasę (III B gimnazjum) gry terenowej.
Całą uroczystość rozpoczęliśmy krótkim apelem przypominającym dlaczego tu jesteśmy. W roli prowadzących znakomicie spisały się Asia Mieńkowska i Paulina Atkielska, które pomogły nam wyobrazić grozę tych 63 dni. Serdeczne podziękowania należą się także naszej Pani Pedagog, która czuwała nad wszystkim oraz witała wspólnie z nami gości.
Po apelu nadszedł czas na przemowę Pana Andrzeja Widlińskiego - syna Powstańców, byłego pełnomocnika Lecha Wałęsy. Na auli zapanowała absolutna cisza, każdy słuchał naszego Gościa z uwagą.
Po wystąpieniu Pana Andrzeja przyszedł czas na grę terenową! Ponad 100 osób udało się na patio. Po krótkim przypomnieniu zasad oraz wytłumaczeniu niejasności padło hasło START! Na placu zostałam sama, wszyscy rozbiegli się w poszukiwaniu kartek.
W czasie naszej gry, na auli odbywał się także Konkurs Piosenki Powstańczej oraz Prezentacja Plakatów o tematyce powstańczej.

Prezentacja do pobrania!!! 

 

 
Nie bierzesz - nie dajesz - wzorem się stajesz!

Aktywność zawsze na czasie

  Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach uczestniczy w realizacji projektu "Nie bierzesz - nie dajesz - wzorem się stajesz!". Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT. Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy szkoły i organizacje pozarządowe z Suwałk i okolic.

 


Więcej…
 
ŚLADAMI POLSKICH BOHATERÓW

W dniach 14 - 18 września 2015 nasza klasa, III A LO, miała przyjemność uczestniczyć w projekcie edukacyjnym "Śladami polskich bohaterów"zorganizowanym przez IPN w Białymstoku i sfinansowanym przez Prezydenta miasta Suwałk - Czesława Renkiewicza.

                Projekt obejmował wyjazd na trzy polskie cmentarze II Korpusu Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, poległych we Włoszech: Monte Cassino (16 września), Loreto (17 września), Bolonia (17 września).

Więcej w pliku do pobrania

 

 
Mini projekt 1 - MEET OUR SCHOOL PARTNERS
 
 
 

Erasmus Plus Project at Zepol Szkol no 3 Suwałki,

 

Our school has just started as a partner a two-year Erasmus Plus Project, which will be financed by the European Union from October 2015 to September 2017. 
Together with four schools from Germany, which is the main coordinator, the Czech Republic, Italy, and Spain, ZS no 3 developed the school project "The challenges of our cultures", which is going to allow students from the partner schools to learn collaboratively and experience an enriching journey through the different countries and cultures, comparing history events and ways of life, thus widening their horizons and view of the world. 
Beside the subject-specific contents the students will experience different project methods, participating at transnational activities and coping with tasks  in a foreign language. The successful participating will strengthen language competences, cultural awareness, self-awareness and self - esteem.

 

After the communication of the successful application through the German National Agency, the Schwanthalerschule- the German coordinator,  started to organize the first transnational meeting, taking place from November 30th to December 5th, 2015. All representatives of the partner schools will meet in Frankfurt at Schwanthalerschule and discuss the first steps of the project and activities in the participating countries, especially focusing on the trainings taking place in different partner countries starting in autumn 2016.

 

This is going to be a great opportunity for all students, their families, teachers and the different local communities all over Europe!

 

Here the webpages of each school:
Czech Republic: www.ssinfis.cz

 

 Projekt Erasmus Plus w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach

Nasza szkoła właśnie rozpoczęła realizację dwuletniego projektu Erasmus plus, który będzie finansowany przez Unię Europejską od października 2015 do września 2017 roku.

Wraz ze szkołą z Niemiec, która jest głównym koordynatorem projektu, Czech, Włoch i Hiszpanii, ZS nr 3 stworzył projekt "Wyzwania naszych kultur", który pozwoli uczniom ze szkół partnerskich uczyć się wspólnie i doświadczać wzbogacającej podroży przez różne kraje, kultury, poprzez porównanie naszej historii, sposobu życia, by w ten sposób poszerzyć własne horyzonty i widzenie świata.

Oprócz głównego tematu uczniowie poznają różne metody pracy w projekcie uczestnicząc w międzynarodowych działaniach, radząc sobie z zadaniami w obcym języku. Udany udział w projekcie wzmocni więc kompetencje językowe uczestników, świadomość kulturową, samoświadomość, jak również pewność siebie.

Po poinformowaniu o pomyślnym zaakceptowaniu naszego wniosku aplikacyjnego przez Niemiecką Agencję Narodową, Szkoła Schwanthalerschule- niemiecka koordynator, rozpoczęła przygotowania do pierwszego spotkania międzynarodowego, które odbędzie się od 30.11 do 5.12.2015 r.  Przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich spotkają się we Frankfurcie, by przedyskutować pierwsze działania nad projektem w uczestniczących krajach, szczególnie zwracając uwagę na warsztaty, które odbywać się będą u różnych partnerów od jesieni 2016 roku. Będzie to wielka szansa dla uczniów, ich rodzin, nauczycieli, środowisk lokalnych w całej Europie.

Pierwsze mini projekty programu Erasmus + za nami. Poznaliśmy naszych partnerów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Czech oraz wykonaliśmy plakaty o krajach i miastach partnerskich. Poniżej podaję linki do stron internetowych szkół partnerskich z poszczególnych krajów biorących udział w projekcie:  

Czechy:  www.ssinfis.cz

koordynator

               Edyta Korobkiewicz 
 
Zawody Strzeleckie o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego

17 września uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego. Zawody zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny wraz z 14 suwalskim Dywizjonem Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. 10 osób z naszej szkoły oddawało po 15 strzałów do tarczy sylwetkowej wojskowej. Oprócz tego zwiedzaliśmy jednostkę, uczestniczyliśmy w pokazach broni, symulatorów strzeleckich, zjedliśmy pyszną wojskową grochówkę. Podsumowanie wyników okazało się dla nas bardzo miłe, ponieważ uzyskaliśmy bardzo wysokie miejsca w klasyfikacji indywidualnej (3, 4 oraz 6 miejsce), pozostali uczestnicy z naszej szkoły otrzymali nagrody - niespodzianki.

Nasze wyniki:

Sylwester Cieraszewski - III miejsce OPEN - gimnazja,

Julia Bujkowska - IV miejsce OPEN - gimnazja,

Piotr Sowul - VI miejsce OPEN - gimnazja.

   
   

 

 

 

 
Pożegnanie klas III Gimnazjum 2014/2015

 

Pożegnaliśmy uczniów klas III Gimnazjum. Życzymy im wszystkiego najlepszego w nowych szkołach. Poniżej lista uczniów, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem. Gratulujemy!

Więcej…
 
Konkurs fotograficzny

 

22 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Fotograficzny "Matematyczna przyroda naszego regionu" dla uczniów gimnazjum pod patronatem Suwalskiego Parku Krajobrazowego, który również ufundował nagrody. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była p. Urszula Popławska - nauczycielka ww. szkoły. Cel przyświecający organizatorom to popularyzowanie matematyki poprzez pokazanie, że istnieje ona również w  przyrodzie, wzbudzenie zainteresowania naszym regionem oraz jego przyrodą.

Więcej…
 
Wszyscy jesteśmy dziećmi.

   

Dnia 22 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach odbył się I Powiatowy Integracyjny Konkurs Plastyczny "Wszyscy jesteśmy dziećmi"  pt. "Moje wymarzone wakacje" Konkurs adresowany był do osób niepełnosprawnych z miasta Suwałki i powiatu suwalskiego.

Celem konkursu było:

1.       Umożliwienie osobom niepełnosprawnym aktywnego udziału w tworzeniu kultury.

2.       Zaakcentowanie obecności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

3.       Pokazanie otoczeniu talentów osób niepełnosprawnych.

4.       Inspirowanie do aktywności twórczej w dziedzinie wybranych sztuk plastycznych.

5.       Rozwijanie empatii.

6.       Promowanie młodych talentów.

7.       Zainteresowanie uczniów tematyką integracji niepełnosprawnych.

Więcej…
 
Egzaminy poprawkowe

Terminy egzaminów poprawkowych: 27 i 28 sierpnia br., godz. 8.00. Szczegółowy harmonogram przedstawią Wychowawcy.

 
Dzień Trzymania Formy

  

W dniu 12 czerwca 2015 r. odbył się II Szkolny Dzień Sportu, tym razem w ramach małego projektu "Żyj zdrowo na co dzień". Ten dzień, nazwany "Dniem Trzymania Formy", obfitował w wydarzenia związane ze zdrowym stylem życia. Wszyscy uczniowie gimnazjum mogli uczestniczyć w spotkaniu z dietetykiem, spróbować zdrowych przekąsek i soków, a także rywalizować między sobą. 

Więcej…
 
Cała szkoła czyta dzieciom

    

W piątek 12 czerwca grupa realizująca projekt "Szkoła współpracy" zorganizowała ostatnie    w tym roku szkolnym działanie. Podczas spotkania, któremu nadaliśmy nazwę "Cała szkoła czyta dzieciom", całkowicie "poświęciliśmy się" maluchom ze szkoły podstawowej. Pani wicedyrektor Anna Gawlińska czytała dzieciakom opowieści o Kubusiu Puchatku i wesołe rymowanki a nasze niezastąpione uczennice: Basia Borkowska, Ula Bałdyga, Magda Żukowska (klasa III D) oraz Sylwia Murawka (klasa III B) zorganizowały im zajęcia plastyczne. Maluszki kolorowały, łączyły cyferki, malowały kamienie, mogły także tworzyć swoje dzieła sztuki na tablicy interaktywnej. Było szaleństwo z balonami, szaleństwo ze słodyczami oraz cała seria poważnych pytań. Panowała wesoła atmosfera  ale też czuć było w powietrzu "twórcze napięcie";) Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda nam się zorganizować podobne spotkania i sprawić, by nasi mali goście poznali nas i polubili, zanim na dobre zagoszczą w Gimnazjum nr 5.

Anna Czajewska

 

 
Rajd pieszy i ... matematyka w przyrodzie
 
Nasi uczniowie nie mogą narzekać na brak aktywności fizycznej i kulturalnej. 17 czerwca 2015 r. został zorganizowany przy współpracy z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym rajd pieszy "Matematyka w przyrodzie" przechodzący przez trzy szlaki: żółty, czerwony i czarny o długości 10 km. Rajd rozpoczął się w Sidorówce a zakończył w siedzibie Parku. Zadaniem uczestników, oprócz podziwiania piękna naszego regionu, było odnalezienie i wykonanie zdjęć przyrodzie o cechach matematycznych. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni i dumni z siebie. Prace można podziwiać na szkolnej wystawie zdjęć.
D.J. 
 
Ekotorba - konkurs rozstrzygnięty
 
16 czerwca 2015 r. został rozstrzygnięty Konkurs na wykonanie torby ekologicznej "Ekotorba" zorganizowany przez Suwalski Park Krajobrazowy. W programie imprezy był również rajd ścieżką poznawczą "Doliną Czarnej Hańczy" (około 7 km). Nasi uczniowie zdobyli następujące nagrody: III miejsce - Kacper Trzasko, wyróżnienie - Konrad Kondracki i Karolina Rowińska. Do konkursu zachęciła uczniów Pani Dorota Jabłońska. Gratulujemy!
D.J. 
 
Konkurs "Sztuka natury"
 
12 czerwca 2015 r. został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs "Sztuka natury" organizowany przez Zespół Szkół nr 10 w Suwałkach. Celem konkursu było pokazanie piękna przyrody Suwalszczyzny na pracy plastycznej dowolną techniką. Nasze uczennice zajęły: II miejsce - Kamila Rainko i III miejsce - Monika Arciszewska. Opiekunem uczniów była Pani Dorota Jabłońska. Gratulujemy! 
 A.G.
 
Piknik Nordic Walking

  

1 czerwca 2015 r. uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Suwalski Park Krajobrazowy do udziału w "Pikniku Nordic Walking". W rajdzie wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wiżajnach. Uczestnicy zapoznani zostali z techniką poruszania się z kijkami oraz przeszli jedną ze ścieżek Suwalskiego Parku Krajobrazowego (około 5 km). Uczestniczyli również w quizie wiedzy zdobytej podczas wyprawy i rywalizacji sportowej z wykorzystaniem kijków. Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że jest remis. Wszyscy otrzymali nagrody przygotowane przez Suwalski Park Krajobrazowy. Impreza bardzo się wszystkim podobała.

D. Jabłońska 

 
Forum Kreatywności
 
9 czerwca 2015 r. uczestniczyliśmy w Forum Kreatywnych Szkół organizowanym przez SODN w Suwałkach. Prezentowaliśmy dwa "małe" projekty edukacyjne realizowane w naszej szkole. Projekt "Aspekty matematyczne w sztuce i przyrodzie" zaprezentowaliśmy na wystawie a jedno z działań projektu "Żyj zdrowo na co dzień" - ćwiczenia z przyrządami niestabilnymi pięknie zaprezentowały uczennice liceum: Aleksandra Ejsmont, Marta Stachurska oraz Patrycja Kilon.  
A.G. 
 
I Powiatowe "Matematyczne łamanie głowy"

 

27 maja 2015 r.  w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach odbył się I Powiatowy Konkurs "Matematyczne łamanie głowy" dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod patronatem Starostwa Powiatowego w Suwałkach i Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza. Każdy uczestnik otrzymał dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez wymienione instytucje oraz przez Suwalski Park Krajobrazowy. Słodki poczęstunek w postaci pączków ufundował Zakład Piekarniczo - Ciastkarski Janiny Kluczyńskiej "Jasia". Koordynatorem tego przedsięwzięcia była Pani Marzena Bizoń - nauczycielka ww. szkoły. Cel przyświecający organizatorom to popularyzowanie matematyki wśród uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów, pokazanie związków matematyki i sztuki ludowej, motywowanie do poszerzania wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki oraz integracja środowiska uczniowskiego na terenie szkoły i powiatu.

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 19