SP 11 - aktualności
Matematyka w sztuce po raz drugi.

  

29 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach odbyło się rozdanie nagród II Powiatowego Konkursu Plastycznego "Matematyka w sztuce ludowej" pod patronatem Starosty Powiatu Suwalskiego i Suwalskiego Ośrodka Kultury. Nagrody zostały ufundowane przez wymienione instytucje. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była Pani Dorota Jabłońska  - nauczycielka ww. szkoły. Cel przyświecający organizatorom to rozbudzenie zainteresowań kulturą ludową naszego regionu, popularyzacja matematyki i sztuki ludowej,pokazanie istnienia matematyki w sztuce ludowej, interpretacja plastyczna matematycznej sztuki ludowej, zachęcenie do samodzielnego poszukiwania informacji o rękodziele ludowym i jej związków z matematyką i integracja środowiska uczniowskiego na terenie szkoły i powiatu.

Więcej…
 
Wycieczka do Krasnogrudy uczniów klasy II c w ramach edukacyjnego projektu gimnazjalnego pt. "Gdzie na Suwalszczyźnie są miejsca związane ze znanymi osobami"?

5 kwietnia, pod opieką naszej polonistki - p. Luizy Podziewskiej, wybraliśmy się do Krasnogrudy koło Sejn, aby odwiedzić dwór Czesława Miłosza i dowiedzieć się czegoś o tym artyście. Spotkaliśmy się tam z bardzo sympatyczną przewodniczką - panią Bożeną Bartosiewicz, która opowiedziała nam o dworze, jego dawnych mieszkańcach oraz o działającym dziś w Krasnogrudzie Międzynarodowym Centrum Dialogu. Pani przewodniczka najpierw pokazała nam otoczenie dworu: plac, gdzie były różne symboliczne przedmioty, np. koło ze sznurka oznaczające ludzkie życie; pobliskie jezioro; drzewo, na którym umieszczono portrety członków rodziny Miłosza. Potem zwiedzaliśmy sam dwór, w którym czytaliśmy poezje noblisty, oglądaliśmy o nim film i piliśmy herbatę z własnoręcznie przygotowanych ziół. Na koniec jeszcze raz przespacerowaliśmy się po otaczającym dwór parku i przy pięknej wiosennej pogodzie wróciliśmy do Suwałk. Dzięki wizycie w Krasnogrudzie każdy z nas nauczył się wielu nowych rzeczy. Polecamy!

   
 
Poezja Jana Pawła II bliska sercom młodych Suwalczan

   

Czas zamyślenia nad uniwersalnymi wartościami zawartymi w poezji świętego papieża Polaka Jana Pawła II oraz w pięknie całej poezji religijnej, który jest nieodłącznie związany z konkursami poezji w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach już za nami. Jednak jeszcze w uszach i...sercach uczestników będą brzmiały słowa wierszy recytowanych przez młodych Suwalczan. Poniżej zamieszczamy relację z portalu Suwalki24.pl

link 

 AG

 
ZEBRANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM

ZAPRASZAMY SERDECZNIE RODZICÓW UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM NA ZEBRANIE W DNIU 31.03.2016 ROKU O GODZINIE 16:00 (HOL NA PARTERZE GIMNAZJUM). PODCZAS ZEBRANIA ZOSTANIE ZAPREZENTOWANA OFERTA EDUKACYJNA SUWALSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NA ROK SZKOLNY 2016/2017. PROSIMY O LICZNE PRZYBYCIE. 

DYREKCJA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 3 W SUWAŁKACH.

 
K O L E J N E E D Y C J E M I Ę D Z Y S Z K O L N Y C H

KONKURSÓW WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Zaproszenie do udziału w konkursie

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych gimnazjum do udziału  w kolejnych edycjach Międzyszkolnych Konkursów Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, które odbędą się tego samego dnia ?     28 kwietnia 2016 r. (czwartek) o godz. 12:00 w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Szpitalnej 66 w Suwałkach. Nauczycieli i uczniów zainteresowanych konkursami prosimy o zgłoszenie swego udziału organizatorom.                       

Do tegorocznych edycji prosimy nauczycieli o wyłonienie do 5 reprezentantów ze szkoły ponadgimnazjalnej i do 4reprezentantów z gimnazjum.                    

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Regulaminy konkursów przesyłamy szkołom, tym samym prosimy nauczycieli o przedstawienie ich uczniom lub umożliwienie samodzielnego zapoznania się z założeniami regulaminowymi. Na zgłoszenia czekamy do dn. 15.04.2016 r.                                                  S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M Y !

 
III Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej

 

  

26 lutego 2016 roku w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach odbył się III Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej pod patronatem Starosty Powiatu Suwalskiego i Suwalskiego Ośrodka Kultury.  Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek oraz zwycięzcy dyplomy i  nagrody rzeczowe ufundowane przez wymienione instytucje. Słodki poczęstunek w postaci pączków ufundował Zakład Piekarniczo - Ciastkarski Janiny Kluczyńskiej "Jasia". Odbyły się  również warsztaty rękodzielnicze, które zostały poprowadzone przez instruktorów Pracowni Rękodzieła i Rzemiosła Suwalskiego Ośrodka Kultury. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była Pani Dorota Jabłońska - nauczycielka ww. szkoły. Cel przyświecający organizatorom to rozbudzenie zainteresowań kulturą ludową naszego regionu, popularyzacja polskiej muzyki ludowej, integracja środowiska wiejskiego i miejskiego oraz wspólna zabawa.

Więcej…
 
Co się dzieje w naszej szkole?

 

O debacie, która odbyła się  18 lutego 2016 r. w naszej szkole napisano w "Dwutygodniku Suwalskim". Zachęcamy do zapoznania się z artykułem. 

link 

                                                                                                                                                                                                A.G. 

                                                                                                                                                                

 
Wielokulturowość - błogosławieństwo czy przekleństwo?

  

18 lutego 2016 r. w naszej szkole odbędzie się debata międzyszkolna na temat : "Wielokulturowość - błogosławieństwo czy przekleństwo?". Wspólnie z zaproszonymi gośćmi będziemy się zastanawiać nad takimi zagadnieniami jak:

I. Czym jest kultura narodu, jej składowe, tożsamość narodowa, wielokulturowość oraz tożsamość europejska?
II. Czy wielokulturowość jest zjawiskiem nowym, czy też nie. Czy jest przekleństwem czy błogosławieństwem. Jeśli jest przekleństwem, to jak go uniknąć. Jeśli natomiast to bogactwo, to jak je umocnić?
III. Jakie cechy charakteru, umiejętności powinien posiąść młody człowiek, by z łatwością i sukcesem odnaleźć się w wielokulturowym europejskim społeczeństwie?

Debata będzie kolejnym działaniem w ramach programu Erasmus +. 

A. Gawlińska 

 
Projekt edukacyjny "Onegdaj przed Bozym przyjściem"

 

   

     

linki do filmu z jasełek  i  teatru cieni

Tradycyjne ozdoby choinkowe, podłaźniczki, jasełka gwarą suwalską, integracyjne spotkania wigilijne, pieczenie pierniczków, stroiki świąteczne, wdrażanie najmłodszych uczniów szkoły w tradycje zwyczaje bożonarodzeniowe, to działania w projekcie edukacyjnym uczniów gimnazjum, do którego zgłosiła się liczna grupa dziewcząt i chłopców. Projekt nosił tytuł "Onegdaj przed Bozym przyjściem", co oznacza: "Kiedyś (dawniej) przed Bożym Narodzeniem". Celem projektu było poznanie i tworzenie tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych, jakie wykonywano dawniej na Suwalszczyźnie, doświadczenie ludowej gwary tych terenów poprzez przygotowanie "Jasełek", kultywowanie tradycji wigilijnych - spotkań w gronie klasowym i szkolnym, przygotowanie potraw i świątecznych wypieków.  Ponadto uczniowie wraz z opiekunami projektu zorganizowali warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej, podczas których przekazali swoją wiedzę na temat tradycji ludowych związanych ze świętowaniem Bożego Narodzenia. Wszystkie założenia projektu zostały zrealizowane, zaprezentowane i omówione. Opiekunowie projektu: Panie: Anna Czajewska, Dorota Jabłońska i Anna Gawlińska oraz Pan Leszek Harasimowicz i Ojciec Jacek Szczepanik są bardzo zadowoleni z zaangażowania uczniów i efektów ich pracy.

 

  

Podczas warsztatów artystycznych powstało wiele różnorodnych ozdób świątecznych, które upiększały naszą szkołę w okresie świątecznym. Tradycyjnego rękodzieła uczyliśmy się od Pań: Haliny Lutyńskiej i Lidii Żyniewicz i Heleny Kozłowskiej - instruktorów Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

 Tradycyjne podłaźniczki wieszane pod sufitem za czasów naszych pradziadków mogłyby powrócić do naszych domów i obok choinek, których zwyczaj ozdabiania przejęliśmy z Niemiec, stać się niezwykłą dekoracją. Są przepiękne.

   

Również najmłodsi z wielkim zapałem pracowali nad wykonaniem ozdób.

  

Jednym ze spotkań wigilijnych przygotowanych przez uczniów pod opieką Pani Anny Czajewskiej było spotkanie uczniów z klas integracyjnych. To były wyjątkowo ciepłe i miłe chwile spędzone na wspólnym śpiewaniu kolęd, rozmowach i zabawach zaszczycili swą obecnością Pan dyrektor Piotr Zieliński i Pani wicedyrektor  Barbara Olszewska.

    

Lepienie świątecznych pierniczków to wspaniała, słodka praca i zabawa. Szkoda, że na zdjęciach nie "widać" zapachu i smaku tych pyszności.

 

   

 "Janieli się radują na niebie, ze Mesyjas przesyt na śwat. I nam trzeba się radować, do sopy wędrować, przewitać Pana"

 Jan Bacewicz  "Do Onego Betlejem" - jasełka "po suwalsku".

 
 

 Na przedstawieniu obecny był sam autor, regionalista, znawca i popularyzator gwary suwalskiej Pan Jan Bacewicz.

 opiekunowie projektu

 

 

.

 
Śp. Mateusz Iwanowicz

 

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych"

Kochani.... z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że dn. 7 lutego 2016 r. odszedł od nas niespodziewanie kolega, uczeń i przyjaciel, Ś.P. Mateusz Iwanowicz (uczeń klasy III A liceum).

Rodzinie i bliskim Ś.P. Mateusza składamy w imieniu całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach wyrazy głębokiego współczucia oraz szczere kondolencje.

Jednocześnie informujemy, że Msza Święta pogrzebowa odprawiona zostanie w dniu jutrzejszym, (środa, 10.02.2016) o godz. 10.30 w Kościele przy parafii pw. Św. Brata Alberta w Suwałkach (Osiedle Kamena). 

 

List do Mateusza 

 

 
VIII Zawody strzeleckie

 czasie ferii nasza drużyna strzelecka z gimnazjum miała przyjemność wziąć udział w VIII Zawodach Strzeleckich organizowanych przez Urząd Miasta Suwałki, Komendę Policji w Suwałkach, Kuratorium Oświaty w Suwałkach oraz LOK.

Drużyna składająca się z 3 dziewcząt i 3 chłopców osiągnęła bardzo duży sukces, zarówno grupowo, jak i indywidualnie.

 

Indywidualnie w kategorii OPEN Ksp 10:

 

- 3 miejsce (medal i dyplom): Sylwester Cieraszewski,

- 5 miejsce (dyplom): Zuzanna Berezecka,

- 6 miejsce (dyplom): Jacek Radziwiłowicz.

 

Klasyfikacja Generalna Szkół Gimnazjalnych (Ksp10)

 

Drużyna w składzie: Zuzanna Berezecka, Dominika Rakowska, Nina Guderska, Julia Bujkowska, Sylwester Cieraszewski, Jacek Radziwiłowicz, Wojciech Jarmołowicz oraz Patryk Miłowicki: 

- 2 miejsce (dyplom) - Gimnazjum nr 5 im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach

 

Gratulujemy sukcesu. 

 

  

 

 
KONKURS WIEDZY O ZDROWYM STYLU ŻYCIA
ZACHĘCAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE WIEDZY O ZDROWYM STYLU ŻYCIA UCZNIÓW GIMNAZJUM.
OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZĘ O ZGŁASZANIE SIĘ DO PEDAGOGA SZKOLNEGO DO 14.01.2016R
SZCZEGÓŁY KONKURSU WRAZ Z REGULAMINEM DOSTĘPNE SĄ POD ADRESEM: http://konkurs.trzymajforme.pl/regulamin
 
Szkolny Klub Wolontariusza uczestniczy w Dniu Otwartej Szkoły

W naszej szkole dnia 8 grudnia 2015 roku odbył się Dzień Otwartej Szkoły ?Rozumieć i być rozumianym?. Działania były zorganizowane w ramach projektu pod taką nazwą. Wszystko to odbyło się w ramach rządowego programu ?Bezpieczna+?.

Dzień Otwartej Szkoły promował zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem. Do współpracy zaprosiliśmy uczniów, nauczycieli, rodziców, specjalistów oraz organizacje pozarządowe działające w tym obszarze. Do współpracy zostali również zaangażowani wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum nr 5 pod opieką Anny Ruszewskiej. Martyna Gulbierz, Natalia Tokaj, Ewa Weronika Putra i Wiktoria Dźiurdź przeprowadziły dla dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 11 cztery zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym pt. ?Autochodzik ? Miasteczko Drogowe?. Program ten poprzez zabawę uczy bezpiecznego zachowania się na drodze. Wolontariuszki po przeprowadzonych zajęciach zaprezentowały Autochodzik wszystkim klasom I ? III w jedenastce. W efekcie wolontariuszki jeszcze w 8 klasach przeprowadzą zajęcia pt. ?Autochodziku?.

Anna Ruszewska - Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza

 
Barwy Wolontariatu

Rozstrzygnięto lokalny konkurs "Barwy Wolontariatu, Suwałki 2015"

Uczennica z naszej szkoły Ewa Weronika Putra z klasy III b została laureatką konkursu ?Barwy Wolontariatu, Suwałki 2015?, który promuje osoby działające na rzecz potrzebujących. Konkurs skierowany był do osób zamieszkujących miasto Suwałki lub osób działających na rzecz mieszkańców Suwałk. Wolontariusze nominowani byli przez instytucje organizujące pracę wolontariuszy, osoby i placówki korzystające z ich pomocy. Konkurs został rozstrzygnięty podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Wolontariusza pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk, dnia 7 grudnia 2015 roku. 10 laureatów konkursu otrzymało specjalne statuetki w ramach podziękowania za trud i poświęcenie włożone w służbę drugiemu człowiekowi. Dominika Rakowska z klasy II c przygotowała część artystyczną i zaśpiewała wolontariuszom podczas ich święta. W uroczystościach uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły.

W Suwałkach obchody Dnia Wolontariusza zorganizowane były już po raz XIII przez Suwalskie Biuro Wolontariatu działające przy stowarzyszeniu Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT. Dnia 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony w 1986 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dzień ten, jest dowodem uznania dla milionów ludzi, poświęcających swój cenny czas i umiejętności w celu niesienia pomocy innym.

Anna Ruszewska - Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza

 

 
Betlejemskie Światło Pokoju

13 grudnia 2015 r. w Zakopanem harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali z rąk słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. 16 grudnia delegacja Hufca ZHP Suwałki na czele z Komendantem Hufca, pwd. Kamilem Sokołowskim przekazała Światło Betlejemskie harcerzom z Litwy. Uroczystość miała miejsce na przejściu granicznym w Budzisku. Z naszej szkoły w uroczystościach brali udział harcerze z 6 Suwalskiego Szczepu Harcerskiego "Zorza".

 

 
"Wyzwania naszych kultur"

    

  

 link do filmu

 Od 1 października 2015 r. w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach realizowany jest projekt programu Erasmus+ pod nazwą: "Wyzwania naszych kultur". Pierwsze działania, czyli wzajemne poznanie się szkół partnerskich z Polski (Zespół Szkół nr 3 w Suwałkach), Niemiec (Schwanthalerschule we Frankfurcie nad Menem) , Czech (Středni škola informatiky a finančnich služeb w Pilźnie) , Włoch (Instituto Superiore Polispecialistico Statale S. Paolo w Sorento) i Hiszpanii (CEIP San Gregorio w Oria) oraz mini projekt pod nazwą " Finding out the way we are" ('Dowiedzcie się jacy jesteśmy") już zostały zrealizowane. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli - opiekunów projektu przygotowali plakaty na temat poszczególnych krajów z uwzględnieniem cech charakterystycznych i elementów kultury każdego z nich.  Następnie przy współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury zorganizowano dla uczniów warsztaty rękodzieła ludowego. Rezultaty pracy uczniów, podczas warsztatów artystycznych zostały zawarte w tzw. "Cultural box", czyli pudełku kulturowym naszego kraju. Była to tradycyjna ozdoba świąteczna - pająk wykonany ze słomy, fasoli i ozdobiony kolorowymi bibułkami oraz ozdobna wycinanka. Nie zabrakło w naszym pudełku symboli narodowych w postaci godła i flagi Polski, herbu Suwałk, maskotki misia Uśmicha, mapy naszego miasta, informacji o sławnych Polakach oraz słodkich wedlowskich czekoladek. Był też quiz dla naszych przyjaciół z krajów partnerskich, sprawdzający ich wiedzę ogólną o naszym kraju. Oprócz tego zawarliśmy w tym mini projekcie działanie, które obrazuje nasz charakter, czyli chęć pomocy potrzebującym. Zorganizowaliśmy akcję charytatywną - świąteczny kiermasz słodkości, z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup zabawek sensorycznych dla podopiecznych Ośrodka w Brodzie Nowym, które wręczy im osobiście Mikołaj podczas przygotowanej przez naszych uczniów zabawy karnawałowej.

Więcej…
 
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W NASZEJ SZKOLE
20 listopada 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ. Ta wyjątkowo miła i przyjemna uroczystość na stałe wpisała się w kalendarz imprez szkolnych. Ten dzień miał nam wszystkim przypomnieć jak ważna w naszym życiu jest życzliwość względem innych, jak wiele dobrego może zdziałać miły gest i uśmiech. Życzliwość to mało kosztowna inwestycja dzięki bezinteresownym dobrym uczynkom codzienność staje się bardziej kolorowa. Czy tak ciężko się uśmiechnąć? Raczej nie. O tym mogli przekonać się wszyscy, którzy znaleźli się 20 listopada w naszej szkole. Wszyscy byli tego dnia mili i uprzejmi względem siebie, a dzień zaczynał się i kończył uśmiechem. Mamy nadzieję że ta atmosfera pozostanie z nami na długo. Pozdrawiam wszystkich życzliwych - pani pedagog:)


 
Apel - 11 LISTOPADA

6 listopada 2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w apelu zorganizowanym z okazji  97 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość przygotowali  uczniowie klasy II c pod opieką pani B. Charko i pani J. Jurewicz.  Uczciliśmy to święto wysłuchaniem wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej.  Zapraszamy do galerii zdjęć.

 
Młodzi Suwalczanie kultywują tradycje swoich przodków.

      

3 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z rękodzieła ludowego z rejonu Suwalszczyzny. Uczniowie klas II D i III D pod kierunkiem Pani etnograf Heleny Kozłowskiej wykonali świąteczną ozdobę mieszkania, którą nazywa się pająkiem. Prace powstały w ramach działań programu Erasmus + realizowanego w naszej szkole. Młodzież, która z wielkim zaangażowaniem tworzyła te tradycyjne ozdoby, miała możliwość poznać tradycję swoich dziadków oraz doświadczyć bogactwa dziedzictwa kulturowego Polski.  

"Pająki należały do tradycyjnych form zdobniczych. Jest bardzo ściśle powiązana z obrzędowością i wykonana z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz - później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w świętym kącie. Tam też wieszano pająki na każde święta Bożego Narodzenia, zawsze na nowo wykonane. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.

Pająki przybierały różne kształty. Najprostsze to patyczki, druty wbijane w burak albo seler i podczepiane do sufitu. Występowały też formy od krystalicznych - e słomy, od bardzo prostych, złożonych z kilku połączonych ze sobą ażurowych graniastosłupów, aż po bardzo skomplikowane konstrukcje, również ze słomy - pająki w kształcie kuli, z grochu lub fasoli - zazwyczaj w kształcie żyrandoli, z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz. Na przełomie XIX i XX w. do wszystkich typów pająków wprowadzono ozdoby bibułkowe i z papierów w formie kul, jeżyków, harmonijek, gwiazdek lub po prostu strzępionych tasiemek." (za Wikipedia.org)
Galeria warsztatów 
link

 

 

 

 
Nasze działania w roku szkolnym 2014/2015

Dzień Edukacji Narodowej to moment, w którym na chwilę zatrzymujemy się w codziennym biegu i podsumowujemy to, czego dokonaliśmy w poprzednim roku szkolnym. Społeczność naszego Zespołu Szkół, dzięki zaangażowaniu zarówno nauczycieli, uczniów jak i rodziców, wspólnie zorganizowała wiele działań, które ukazują jacy jesteśmy i jakimi wartościami się kierujemy. Poniżej prezentacja przedstawiająca skrót tego, co działo się w naszej szkole w roku 2014/2015.

A. Cz.

Prezentacja (pobierz pdf)

      

 

 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 19