SP 11 - aktualności
Matematyczne łamanie głowy

 

28 maja 2014r. w Zespole Szkół nr 3 Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach odbyła się I edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pod hasłem "Matematyczne łamanie głowy". Celem konkursu było motywowanie do poszerzania wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych wśród uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz integracja środowiska uczniowskiego. W konkursie uczestniczyło 13 uczniów z suwalskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami, które sprawdzały umiejętności wykorzystania wiedzy matematycznej w sytuacjach życia codziennego. Na rozwiązanie zadań uczestnicy mieli 120 minut. Poziom uczestników był bardzo wyrównany. 

Więcej…
 
Matematyka dla każdego
W dniach 23-25 maja 2014 r. w Olsztynie odbył się XXXVII Ogólnopolski Konkurs Matematyczny dla słabosłyszących i niesłyszących uczniów gimnazjów z całej Polski. Nasze Gimnazjum reprezentowało troje uczniów: Paula Maksimowicz, Mariusz Markiewicz  i Dagmara Rowińska. Uczniowie świetnie sobie radzili w zmaganiach matematycznych. Mimo, że tym razem zabrakło im punktów do zdobycia punktowanego miejsca w następnym roku znów planują udział w konkursie.

Marzena Bizoń


 

 

 


 
Matematyka zawsze ... w Gimnazjum nr 5

 

Dnia 12 maja 2014r. w Gimnazjum Nr 5 im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas II gimnazjum pod hasłem "Matematyka Zawsze i Wszędzie". Uczestniczyło w nim 41 uczniów z sześciu suwalskich gimnazjów. Uczniowie zmierzyli się z dwudziestoma zadaniami wielokrotnego wyboru, na rozwiązanie których mieli 60 min. Grono laureatów jest liczne:

 

 I.   Burnejko Dawid 
      Dziemianowicz Klaudia 
II.   Brzozowska Eliza 
III. Borejszo Iga
      Steckiewicz Barłomiej 
IV. Baluta Paweł 
      Ułanowicz Błażej 
V.  Brzęk Maria 
      Bosiński Filip 
      Siłkowski Tomasz

Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Każda ze szkół otrzymała informacje zwrotne o ilości punktów otrzymanych przez ich podopiecznych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.

Halina Rynkiewicz

 
Uczymy się ratować życie
 
13 maja 2014 r. klasa I C udała się z wychowawcą p. Ewą Baranowską na zajęcia do Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia i zapoznania się ze sprzętem medycznym wykorzystywanym powszechnie w szpitalach, pogotowiu ratunkowym, straży pożarnej i innych jednostkach. Na bazie symulatorów (fantomów) noworodka, dziecka, kobiety i mężczyzny dowiedzieli się, jak wygląda opieka medyczna czy też poród. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć również, jak wygląda centrum powiadamiania ratowniczego i jak ono funkcjonuje. Wsiadali do symulatora karetki, wykonano im symulacje ran, dowiedzieli się, jak udziela się pierwszej pomocy przy zranieniach i krwotokach, a także zasłabnięciach, czy omdleniach.
Zajęcia w laboratorium były bardzo pouczające i ciekawe, a wiedza przekazana uczniom przydatna w życiu codziennym.
Ewa Baranowska
 
Jedność w różnorodności - podsumowanie Dnia Europejskiego 2014

      

14 maja podsumowaliśmy nasz wspólny szkolny projekt pod hasłem "Dzień Europejski". Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że impreza była udana. Przede wszystkim należy podkreślić zaangażowanie i współpracę i pomysłowość uczniów, rodziców i nauczycieli. Jury oceniające poszczególne prezentacje nagrodziło wszystkie zespoły klasowe wyróżnieniem. Poniżej znajduje się lista podziękowań, którymi chcieliśmy docenić każdą klasę i potwierdzić nasz zachwyt i podziw dla Was wszystkich.
 
Tak więc DZIĘKUJEMY: 
Liceum:
I A LO - za litewską słodycz,  piękny śpiew i rewelacyjny chłodnik
Gimnazjum:
I A - za smerfne towarzystwo w "belgijskiej krainie", czekoladę i możliwość obcowania ze sztuką
I B  - za  kunszt i austriacką precyzję
I C  - za podróż do państwa Asterixa i Obeliksa, mażoretki i pierotów oraz bogactwo widoków z wieży Eiffla
I D - za wzniesienie na wyżyny greckiego Olimpu w tanecznym kroku "zorby"
II A - za aurę tajemniczości i magiczność irlandzkich skrzatów
II B - za polską gościnność i muzykalność oraz szacunek do symboli
II C  - za hiszpańską zabawę z piniatą i piłkarskiego ducha walki
II D - za kogucika z Barcelos oraz smak portugalskiej kuchni i bycie "małą" wspólnotą
III A - za podróż rowerem po holenderskiej krainie wiatraków i tulipanów
III B - za niemiecką precyzję i dbałość o szczegóły
III c - za "Malowany dzbanek"  i czeskie naleśniki oraz krajoznawczą wycieczkę w  towarzystwie  Krecika i Rumcajsa
III D  - za  elegancję ze smakiem i podróż po włoskiej krainie zmysłów
III E - za angielską herbatkę w towarzystwie Królowej i Sherlock'a

I miejsce oraz puchar z tytułem "Najlepsza Klasa Europejska" zdobyła klasa I D Gimnazjum ,dwa drugie miejsca przyznano klasom I A i I C.
Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
 

Jurorzy


 

 

 

 

 
Gościliśmy delegację z Waren
         
2 maja 2014 r. (piątek) w murach naszej szkoły przebywała delegacja z miasta partnerskiego Suwałk - Waren, położonego malowniczo nad Jeziorem Muritz w Maklenburgii - w północnych Niemczech. Odwiedzili nas: Pan Norbert Mollen - burmistrz Waren oraz Pani Ute Schmidt - dyrektor Friedrich-Dethloff-Schule, z którą od kilku lat prowadzimy wymianę młodzieży. Goście zwiedzili szkołę nie kryjąc swojego podziwu, a po południu wraz z Panem Piotrem Zielińskim - dyrektorem naszego Zespołu, udali się na wycieczkę, by zachwycać się pięknem Suwalszczyzny. Podczas rozmów omówiono sprawę dalszej współpracy obu szkół w ramach programu Erasmus +. Relację z pobytu naszych Gości można też znaleźć na stronie UM Suwałk pod linkiem: http://um.suwalki.pl/delegacje-z-partnerskiego-miasta-waren
 
Dzień Europejski 2014 r.

                    

     30 kwietnia 2014 r. w naszej szkole, w ramach projektu "Szkoła współpracy - rodzice i uczniowie kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły" zorganizowaliśmy wspólnie: nauczyciele, uczniowie i rodzice - Dzień Europejski.
    Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęliśmy 3 kwietnia, kiedy to odbyło się losowanie państw europejskich przez przedstawicieli poszczególnych klas gimnazjum i liceum. Następnie w zespołach klasowych gromadzono informacje i materiały o wylosowanym kraju. W dniu prezentacji uczniowie przygotowali pracownie," zamieniając je" w europejskie państwo w miniaturze. O godzinie 11.00 komisja w składzie: nauczyciele i rodzice dokonała oceny prezentacji i z bardzo wielkim trudem, bo wszystkie projekty były wspaniałe, wybrała trzy najbogatsze w treść merytoryczną, oprawę zewnętrzną, jak również wspólny wkład pracy uczniów, nauczycieli i rodziców, które otrzymają nagrody: czeki na kwotę: 80 PLN lub 60 PLN. Zwycięski zespół otrzyma również puchar i tytuł: NAJLEPSZA KLASA EUROPEJSKA, który w następnym roku będzie mogła zatrzymać lub przekazać innej klasie w zależności od wyniku kolejnej edycji konkursu. W ten sposób wprowadzamy też w naszej szkole nową, cykliczną formę edukacji europejskiej.
  Podczas Dnia Europejskiego nie tylko wszyscy świetnie się bawiliśmy, ale przede wszystkim mieliśmy możliwość wiele się nauczyć o historii, geografii i kulturze  państw europejskich. Poznaliśmy też bogactwo zapachów i smaków kuchni Europy. Osiągnęliśmy również cel, jakim było dokonanie wspólnego zadania całej szkoły.
    Roztrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 14 maja (w środę)
o godzinie 9.50 na średniej sali gimnastycznej.  

 


 
Ostatni dzwonek klas III LO
   
25 kwietnia 2014 r. pożegnaliśmy uroczyście uczniów klas III naszego liceum. Były wspomnienia, podziękowania i życzenia - przede wszystkim połamania piór na maturze, ale również mądrych i trafnych życiowych decyzji. Abiturienci! Zawsze będziemy o Was pamiętać i mamy nadzieję, że i Wy niekiedy odwiedzicie swoją szkołę, by opowiedzieć, jak Wam się wiedzie w dorosłym życiu. Zapraszamy i czekamy!
 
Zajęcia pozalekcyjne w roku szkolnym 2017/2018

 


Zajęcia dodatkowe realizowane w ramach Art. 42 - II półroczeotwórz w PDF


Zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnejotwórz w PDFpobierz dokument Worda


Zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach Programu Aktywny Suwalczanin w okresie od 05.03.2018 r. do 08.06.2018 r. (10 tygodni) - otwórz w PDFpobierz dokument Worda 


Zajęcia pozalekcyjne finansowane ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach w 2018 roku (od 12 marca do 1 czerwca) - format WORD * format PDF


 
Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2013/2014

 

16 kwietnia 2014 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Zespole Szkół laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2013/2014 dla uczniów gimnazjum. Dyplomy zwycięzcom wręczali: Wicekurator Kuratorium Oświaty w Białymstoku - Pani Wiesława Ćwiklińska, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Suwałkach - Pan Andrzej Raczyło oraz Wiceprezydent Miasta Suwałk - Pan Marek Buczyński. Cieszymy się, ze tak doniosła uroczystość miała miejsce w naszej szkole, tym bardziej, że wśród laureatów jest ośmioro naszych uczniów. Wszystkim składamy serdeczne gratulacje. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 
Egzamin gimnazjalny

 

Strona w budowie
 
W atmosferze wielkopostnej powagi

   

07 kwietnia 2014 r. w Wiżajnach odbył się II Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Religijnej o tematyce Wielkopostnej i Wielkanocnej zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Parafię pw. Św. Teresy z Avila w Wiżajnach i Publiczne Gimnazjum w Wiżajnach. Uczennice naszej szkoły zajęły: w kategorii solista III miejsce - Elżbieta Natalia Sawicka i w kategorii zespół II miejsce - Elżbieta Natalia Sawicka, Martyna Cherubin i Katarzyna Małachwiej. Kolejny sukces! Do konkursu przygotowali dziewczęta: Pani Dorota Jabłońska - nauczycielka muzyki oraz Brat Andrzej Nowakowski - organista w parafii Bożego Ciała.

Dorota Jabłońska

 

 

 
TOEFL Junior /egzamin międzynarodowy/ w naszej szkole!

   

 Język angielski jest warunkiem swobodnego funkcjonowania na całym świecie. Jego znajomość jest potrzebna dla uzyskania dostępu do jak najszerszych możliwości we wszystkich dziedzinach życia: edukacji, pracy oraz w życiu prywatnym. W dniu 11 lutego 2014 r. odbyła się pilotażowa wersja międzynarodowego egzaminu językowego TOEFL Junior, którą przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego:
Monika Baranowska i Beata Różyńska.    
   W sesji wzięło udział 29 uczniów, w tym troje uczniów ze Szkoły Podstawowej:
  > Anna Rocka
      >  Barbara Szulc
  > Jakub Pilch

                                                                                  W najlepszej trójce znaleźli się:

  v  Zuzanna Witkowska
v  Szymon Salamon
v  Michalina Cyran

 Egzamin składał się ze 126 pytań i trwał ok. 110 minut.

Więcej…
 
Konkursy recytatorskie ku czci bł. Jana Pawła II

   

27 kwietnia 2014 r. będziemy przeżywać dzień kanonizacji Naszego Papieża Jana Pawła II. W Zespole Szkół nr 3 młodzież i dzieci z suwalskich szkół już w dniach 2 - 3 - 4 tego miesiąca oddały cześć Wielkiemu Polakowi, recytując wiersze o tematyce religijnej. Najstarsi uczestnicy już IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prezentowali utwory Karola Wojtyły, młodzież gimnazjalna (po raz ósmy) oraz po raz pierwszy dzieci ze szkół podstawowych poezję religijną dowolnych autorów. Jednakże i na tych poziomach poezja Papieża Polaka cieszyła się powodzeniem. Niezwykłym doświadczeniem dla jurorów była prezentacja fragmentu "Tryptyku Rzymskiego" przez dziewczynkę ze szkoły podstawowej. Ten trudny utwór potrafiła nie tylko pięknie wyrecytować, ale też ciekawie zinterpretować. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów była też liczba tegorocznych uczestników. Z dwudziestu suwalskich szkół różnych poziomów przybyły siedemdziesiąt trzy osoby. Cieszymy się, że młodzież i dzieci sięgają po poezję. Świadczy to o ich wrażliwości na piękno i na bogactwo treści zawartych w liryce. 

Więcej…
 
I Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej

                 

 28 marca 2014 roku w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej pod patronatem Starostwa Powiatowego i Suwalskiego Ośrodka Kultury. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była Pani Dorota Jabłońska - nauczycielka ww. szkoły. Cel przyświecający organizatorom to rozbudzenie zainteresowań kulturą ludową naszego regionu, popularyzacja polskiej muzyki ludowej, integracja środowiska wiejskiego i miejskiego oraz wspólna zabawa.

Więcej…
 
Naszych Dziewięcioro Wspaniałych

Znamy już wyniki tegorocznych Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Ośmioro uczniów naszego gimnazjum zdobyło tytuł laureata a jedna osoba tytuł finalisty. Dwie osoby są wielokrotnymi laureatami.

A oto lista Naszych Dziewięciorga Wspaniałych:

Piotr Wasilewski klasa III c - laureat Konkursu Przedmiotowego z Matematyki, Chemii, Geografii i Historii

Zuzanna Witkowska klasa III e - laureatka Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, Języka Niemieckiego i Biologii

Natalia Rynkiewicz klasa III d - laureatka Konkursu Przedmiotowego z Historii

Michalina Cyran klasa III c - laureatka Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

Weronika Buczyńska klasa II d - laureatka Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

Szymon Jakub Salamon klasa III d -  laureat Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

Magdalena Żukowska klasa II d - laureatka Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

Emilia Wysocka klasa III c - laureatka Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego

Miriam Salamon klasa II c - finalistka Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego 

Gorące GRATULACJE uczniom, nauczycielom przygotowującym ich do konkursów oraz rodzicom składa
Dyrekcja z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców !

 

 

 
Konkurs angielsko - niemiecki roztrzygnięty

 

   

II Edycja Konkursu Angielsko-Niemieckiego dla uczniów publicznych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeprowadzonego 10 stycznia 2014 r.

Więcej…
 
1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 
                    
1 marca 2014 r. wzięliśmy udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To Dzień ustanowiony 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP, dzięki staraniom środowisk niepodległościowych oraz śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wystąpił z taką inicjatywą ustawodawczą.
Więcej…
 
Ludowe warsztaty artystyczne

 

    

 

W grudniu 2013 r. gimnazjaliści z klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach artystycznych, na których przeprowadzenie zostały zaproszone instruktorki z pracowni Rękodzieła i Rzemiosła Suwalskiego Ośrodka Kultury: Pani Halina Lutyńska i Pani Lidia Żyniewicz. Zajęcia obejmowały zakres wiedzy związanej ze zwyczajami wigilijnymi na Suwalszczyźnie. 

Więcej…
 
Koncert Tomasza Żółtko

 

  22 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół nr 3 miało miejsce niecodzienne wydarzenie kulturalne - koncert Tomasza Żółtko - współczesnego barda, wrażliwego na piękno, prawdę i dobro artysty, autora tekstów refleksyjno - moralnych. Podczas koncertu mieliśmy możliwość zastanowić się nad wartościami w naszym życiu, nad tym, co jest dla człowieka najważniejsze. Pan Tomasz z dużą dawką humoru przedstawił nam swoje życie i twórczość.
  Serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Hawrus - mamie naszej absolwentki - za możliwość wysłuchania koncertu tego niezwykłego artysty.

Anna Gawlińska 

 

 

 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 18