Projekt ERASMUS +

"Historia, która nas łączy" - scenariusz oraz załączniki do lekcji historycznej: 

Historia, która nas łączy - scenariusz (pdf)

Ryksa Elżbieta królowa Czech-zał. 1 (pdf)

Beatrycze królowa Niemiec-zał. 2 (pdf)

Ryksa cesarzowa Hiszpanii-zał. 3 (pdf)

Franciszka Krasińska-zał. 4 (pdf) 

 


General Witold Urbanowicz - biography

        

 Partnerzy projektu

      

 

Młodzi Suwalczanie kultywują tradycje swoich przodków.

http://sp11.suwalki.pl///images/rsgallery/display//P1230714.JPG.jpg  

3 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z rękodzieła ludowego z rejonu Suwalszczyzny. Uczniowie klas II D i III D pod kierunkiem Pani etnograf Heleny Kozłowskiej wykonali świąteczną ozdobę mieszkania, którą nazywa się pająkiem. Prace powstały w ramach działań programu Erasmus + realizowanego w naszej szkole. Młodzież, która z wielkim zaangażowaniem tworzyła te tradycyjne ozdoby, miała możliwość poznać tradycję swoich dziadków oraz doświadczyć bogactwa dziedzictwa kulturowego Polski.  

"Pająki należały do tradycyjnych form zdobniczych. Jest bardzo ściśle powiązana z obrzędowością i wykonana z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz - później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w świętym kącie. Tam też wieszano pająki na każde święta Bożego Narodzenia, zawsze na nowo wykonane. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.

Pająki przybierały różne kształty. Najprostsze to patyczki, druty wbijane w burak albo seler i podczepiane do sufitu. Występowały też formy od krystalicznych - ze słomy, od bardzo prostych, złożonych z kilku połączonych ze sobą ażurowych graniastosłupów, aż po bardzo skomplikowane konstrukcje, również ze słomy - pająki w kształcie kuli, z grochu lub fasoli - zazwyczaj w kształcie żyrandoli, z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz. Na przełomie XIX i XX w. do wszystkich typów pająków wprowadzono ozdoby bibułkowe i z papierów w formie kul, jeżyków, harmonijek, gwiazdek lub po prostu strzępionych tasiemek." (za Wikipedia.org)
zdjęcia w galerii link

 

Nasza szkoła po raz 6 przystępuje do realizacji projektu międzynarodowego. Tym razem jest to projekt w ramach programu Erasmus+, Akcja 2, Edukacja Szkolna, Partnerstwa Strategiczne. Projekt będzie realizowany przez 2 lata przez 5 szkół na terenie każdej szkoły. Obejmuje wiele różnorodnych zadań-mini projektów. Angażuje młodzież w wieku 14-17 lat. W zespole Szkół nr 3 w Suwałkach bezpośrednio zaangażowanych jest 5 nauczycieli uczących różne przedmioty. Niektóre zadania będą realizowane przez wszystkie klasy.

 

Erasmus Plus Project at Zepol Szkol no 3 Suwałki,

 

Our school has just started as a partner a two-year Erasmus Plus Project, which will be financed by the European Union from October 2015 to September 2017. 
Together with four schools from Germany, which is the main coordinator, the Czech Republic, Italy, and Spain, ZS no 3 developed the school project "The challenges of our cultures", which is going to allow students from the partner schools to learn collaboratively and experience an enriching journey through the different countries and cultures, comparing history events and ways of life, thus widening their horizons and view of the world. 
Beside the subject-specific contents the students will experience different project methods, participating at transnational activities and coping with tasks  in a foreign language. The successful participating will strengthen language competences, cultural awareness, self-awareness and self - esteem.

 

After the communication of the successful application through the German National Agency, the Schwanthalerschule- the German coordinator,  started to organize the first transnational meeting, taking place from November 30th to December 5th, 2015. All representatives of the partner schools will meet in Frankfurt at Schwanthalerschule and discuss the first steps of the project and activities in the participating countries, especially focusing on the trainings taking place in different partner countries starting in autumn 2016.

 

This is going to be a great opportunity for all students, their families, teachers and the different local communities all over Europe!

 

Here the webpages of each school:
Czech Republic: www.ssinfis.cz

 

 Projekt Erasmus Plus w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach

Nasza szkoła właśnie rozpoczęła realizację dwuletniego projektu Erasmus plus, który będzie finansowany przez Unię Europejską od października 2015 do września 2017 roku.

Wraz ze szkołą z Niemiec, która jest głównym koordynatorem projektu, Czech, Włoch i Hiszpanii, ZS nr 3 stworzył projekt "Wyzwania naszych kultur", który pozwoli uczniom ze szkół partnerskich uczyć się wspólnie i doświadczać wzbogacającej podroży przez różne kraje, kultury, poprzez porównanie naszej historii, sposobu życia, by w ten sposób poszerzyć własne horyzonty i widzenie świata.

Oprócz głównego tematu uczniowie poznają różne metody pracy w projekcie uczestnicząc w międzynarodowych działaniach, radząc sobie z zadaniami w obcym języku. Udany udział w projekcie wzmocni więc kompetencje językowe uczestników, świadomość kulturową, samoświadomość, jak również pewność siebie.

Po poinformowaniu o pomyślnym zaakceptowaniu naszego wniosku aplikacyjnego przez Niemiecką Agencję Narodową, SzkołaSchwanthalerschule- niemiecka koordynator, rozpoczęła przygotowania do pierwszego spotkania międzynarodowego, które odbędzie się od 30.11 do 5.12.2015 r.  Przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich spotkają się we Frankfurcie, by przedyskutować pierwsze działania nad projektem w uczestniczących krajach, szczególnie zwracając uwagę na warsztaty, które odbywać się będą u różnych partnerów od jesieni 2016 roku. Będzie to wielka szansa dla uczniów, ich rodzin, nauczycieli, środowisk lokalnych w całej Europie.

Pierwsze mini projekty programu Erasmus + za nami. Poznaliśmy naszych partnerów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Czech oraz wykonaliśmy plakaty o krajach i miastach partnerskich. Poniżej podaję linki do stron internetowych szkół partnerskich z poszczególnych krajów biorących udział w projekcie:  

Czechy:  www.ssinfis.cz

koordynator

 

Materiały w formacie MS WORD: POBIERZ 

Kryteria udziału uczniów w projekcie pobierz 

Zgoda Rodziców na udział dziecka w projekcie pobierz 

 

W galerii znajdują się  zdjęcia z realizacji pierwszego działania projektu: Poznajemy naszych partnerów. link 

Warsztaty kulturowe w Sejnach.link

   

26 lutego 2016 r. w Sejnach grupa młodzieży z naszego Zespołu szkół uczestniczyła w zajęciach dotyczących wielokulturowości i wieloreligijności naszego regionu. Podczas wykładów i prezentacji poznaliśmy wkład mniejszości etnicznych Suwalszczyzny w rozwój rodzimej kultury. Ponieważ nasz rejon jest położony blisko granicy z Litwą, Rosją i Białorusią, więc obyczaje, kuchnia i religia tych narodowości ma ciągły wpływ na naszą polska. Ponadto przed II wojną światową na terenie Suwałk i Suwalszczyzny mieszkało wielu Żydów, których ślady religii i kultury pozostały do dziś. W Sejnach dokąd się udaliśmy znajduje się budynek byłej synagogi żydowskiej, obecnie będący pod opieką miejscowego domu kultury kultywującego tradycje naszego pogranicza. To właśnie ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" był gospodarzem naszego spotkania. Takie warsztaty uczą szacunku i tolerancji wobec różnorodności, z którą spotykamy się aktualnie w wielu krajach na świecie a także w Polsce i na Suwalszczyźnie.

29.02.2016 r. Anna Gawlińska 

Warsztaty kulinarne kuchni regionalnej w Ośrodku "Maniówka" w Nowej Wsi oraz warsztaty taneczne tańca współczesnego. link do galerii kulinarnej link do warsztatów

                                          

 W dniach 26 - 27 lutego 2016 r. kontynuowaliśmy poznawanie naszego regionu a szczególnie smaków kuchni  regionalnej. Dzięki pobytowi w "Maniówce" nauczyliśmy się robić tradycyjne potrawy, czyli: kartacze, babkę ziemniaczaną oraz sękacza. Każdy uczestnik własnoręcznie wykonał tradycyjnego cepelina wypełnionego mięsnym farszem oraz przy prawdziwym ogniu w najbardziej tradycyjny sposób piekł "sękate" ciasto, polewając jego kolejne warstwy. A na koniec była oczywiście wielka tradycyjna uczta, podczas której te przygotowane przez nas smakołyki zjedliśmy ze smakiem. Trzeba przyznać, że było ...pysznie :-) 

Pobyt w Nowej Wsi obejmował także warsztaty tańca współczesnego i integrację uczestników. Dziewczęta: Gabrysia Śliżewska, Lidka Kowalewska i  Klaudia Bachurek przeprowadziły warsztaty tańca współczesnego a Dominika Rakowska i Marysia Wudkiewicz - warsztaty muzyczne. Było też dużo zabawy i refleksji podczas zajęć integracyjnych pod nazwą "Żywioły"

Można stwierdzić, że dzięki projektowi " Wyzwania naszych kultur" programu "Erasmus+ poznajemy swoje korzenie, otwieramy się bardziej na innych, dostrzegając różnice uczymy się szacunku i tolerancji ale też wspaniale się przy tym bawimy i cieszymy możliwością bycia razem.

29. 02. 2016 r. Anna Gawlińska