Strona jest w trakcie zmian :-)

Szkoła Podstawowa nr 11 otworzyła swoje podwoje uczniom w 1998 r. Powstała w przededniu dużych zmian w systemie oświaty, więc od początku była i jest do dziś placówką wyjątkową. Dyrektorem szkoły od 20 lat jest p. Piotr Zieliński. Pierwszym wicedyrektorem była Mieczysława Gajewska.

IV LO było jedyną szkołą średnią w północnej części miasta. Przez pierwszy rok funkcjonowało przy SP nr 11.  We wrześniu 1999 roku placówka przeniosła się do nowo oddanej dwupiętrowej części obiektu i szkoła zaczęła tętnić własnym życiem. Ulica Szpitalna 66 stała się oficjalną siedzibą IV LO, ale i powstałego w wyniku reformy Gimnazjum nr 5. Dyrektorem szkół została mgr Stanisława Stefanowska. W roku 2000 placówka zyskała miano Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach. W tym samym roku na stanowisko wicedyrektora została powołana mgr Teresa Goworowska.

Piękny, nowy budynek pachnący świeżością, nowoczesne, dobrze wyposażone pracownie robiły wrażenie, przyciągały młodzież nie tylko z miasta, lecz również z okolic. W tej kwestii niewiele się zmieniło. Z ankiet, cyklicznie przeprowadzanych wśród uczniów,  jednoznacznie wynika, że autami szkoły są: estetyka wewnątrz budynku, nowoczesne, świetnie wyposażone pracownie, dostęp do internetu, miła atmosfera, życzliwe grono pedagogiczne. Rodzice i nauczyciele szczególnie sobie chwalą bezpieczeństwo na terenie szkoły, które gwarantuje m.in. nowoczesny wewnętrzny i zewnętrzny system monitoringu.

W 2006 roku funkcję dyrektora szkoły objął mgr Andrzej Kaszkiel, a w 2008 wicedyrektorem została mgr Anna Maria Gawlińska.

15 października 2010 r. odbyła się uroczystość nadania imienia generała brygady pilota Witolda Urbanowicza Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i IV Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach. Dzięki temu gimnazjum i liceum zyskało swoją tożsamość i stało się rozpoznawalne poprzez patrona i sztandary. Zaczęliśmy tworzyć tradycję szkoły, budowaną na patriotyzmie i tradycji.

W 2012 r. do Zespołu Szkół nr 3 została włączona Szkoła Podstawowa  nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi, a na stanowisko dyrektora został powołany mgr Piotr Zieliński. Wicedyrektorami Zespołu zostali: Anna Maria Gawlińska i Widas Szlaużys.

W szkole są mile widziani uczniowie z inicjatywą i trzeba przyznać, że mamy ich wielu. Ich działania są szczególnie widoczne podczas organizacji debat, konkursów i imprez szkolnych.  Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbywają się w szkole liczne debaty dotyczące przeciwdziałania agresji, przemocy, uzależnień, profilaktyki zdrowia psychicznego itp. W tę pracę angażują się całe zespoły klasowe, wykorzystując wszelkie talenty indywidualne: aktorskie, plastyczne, muzyczne, reżyserskie. Grupy uczniów przygotowują, co jakiś czas audycje tematyczne dla ogółu społeczności szkolnej.

Do tradycji szkoły należą otrzęsiny klas pierwszych organizowane przez starsze roczniki w formie zabawy współzawodnictwa. Tradycją stało się też organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży. Szkoła nawiązała współpracę  Litwą, Niemcami, Włochami, Rumunią, Turcją. Realizowała, bądź realizuje takie projekty jak: Socrates Comenius (obecnie Comenius), wymiana polsko-niemiecka, polsko - litewska. Kontakty te są nie tylko atrakcyjne, ale ze wszech miar kształcące  pomocne w działach wychowawczych.

W szkołach zespołu realizowane są projekty unijne: "ICT w nauczaniu przedmiotów ścisłych", "Otwarty umysł drogą do sukcesu", "BUNJO"- mierzenie efektywności nauczania języków obcych.

Można powiedzieć, że w Zespole Szkół nr 3 każdy uczeń znajdzie swoje miejsce: dla pasjonatów nauki-zajęcia dydaktyczne, koła przedmiotowe i fakultety, dla działaczy - Samorząd Uczniowski, wolontariat, dla sportowców - do wyboru wachlarz zajęć sportowych, dla artystów - kabaret a dla plastyków - konkurs na wystrój pracowni, sporządzanie plakatów związanych z wyborami do SU i debatami, dla miłośników tradycji - klasowe wigilie i spotkania rocznicowe, dla wielbicieli muzyki - koncerty filharmonii, dla kochających teatr- udział w spektaklach scenicznych. Tradycją stało się również kibicowanie na meczach I i II Ligi Unihokeja Seniorów kolegom trenującym w Uczniowskim Klubie Sportowym "Orły".

Dwanaście lat istnienia Zespołu Szkół nr 3 to w sumie wiele i niewiele. Zbyt mało, by dorównać szkołom z długoletnią tradycją i osiągnięciami, dużo, bo w ciągu tak krótkiego okresu udało się już zaznaczyć swoje istnienie w życiu środowiska i dokonać tak wielu osiągnięć, którymi można się poszczycić.

Zależy nam na tym, by naszą szkołę postrzegano, jako przyjazną i mamy nadzieję, że tak właśnie jest.

Nasze tradycje:

- dzień otwarty szkoły

- dobrze działający Samorząd Uczniowski

- debaty międzyszkolne

- tradycje świąteczne

- otrzęsiny i ślubowanie klas pierwszych

- "Feniks" - gazetka szkolna

- radiowęzeł

Nasze atuty:

- dobrze wyposażone pracownie językowe

- nowy, estetyczny budynek

- nowoczesne sale gimnastyczne na terenie SP nr 11